metóda spočíva v aplikácii elastických bavlnených farebných pásikov na postihnutú oblasť. Prostredníctvom kineziotapu dosahujeme redukciu bolesti, opuchu a zápalu, relaxáciu svalu pri preťažení, facilitáciu svalu pri oslabení, centráciu kĺbu, zlepšeniu rozsahu pohybu, zníženiu svalových spazmov.
Pri nadmernej telesnej záťaži dochádza k natiahnutiu prípadne preťaženiu svalov, jeho mikrotraumatizácii a zápalovým pochodom. Taký sval je zdurený a stuhnutý, kedy pociťujeme jeho únavu a bolesť. Dochádza k zníženiu pH a akumulácii vody v svale. Výsledkom je redukcia priestoru medzi kožou a svalom. Aplikáciou tejpu sa pokožka zvlní, nadľahčí a je umožnený zvýšený prietok krvi a lymfy. Po zväčšení priestoru v podkoží sa zníži tlak na receptory bolesti. Pretrváva uvoľnenie svalov, účinok masáže čo urýchľuje regeneráciu tkanív.
PREČO KINEZIOTAPING?
Je to jedna z najrozšírenejších rehabilitačných a profylaktických metód súčasnosti. Fyzioterapeuti po celom svete už viac ako 25 rokov využívajú túto metódu na liečenie pohybového aparátu.
Kineziotape je pružný a neobmedzuje pohyb, ponecháva sa na koži 1 – 5 dní, aplikácia sa môže opakovať, prípadne kombinovať.
Používa sa pri bolestiach chrbtice, šliach, svalov, kĺbov, po úrazoch, pri nesprávnom držaní tela, stabilizácii uvoľnených blokád.