Ploché nohy vznikajú deformáciou a znížením klenby nohy. Noha sa vyvíja do 6-7 roku života, preto je dôležité začať včasnou rehabilitáciou. Samozrejme aj v dospelosti treba plochým nohám venovať pozornosť. Medzi príčiny vzniku patrí dedičnosť, nervovo-svalové ochorenia ako svalová dystrofia alebo mozgová obrna. Avšak najčastejšie plochá noha vzniká v dôsledku oslabenia väzov, ktoré je spôsobené obezitou alebo nesprávnou obuvou.

Príznaky: bolesť v oblasti vnútornej strany chodidla, bolesť členkov, kolien či bedier, kŕče v lýtkach a skrátenie Achillovej šľachy. U detí sa príznaky môžu prejaviť až v neskoršom veku, hlavne pri dlhšom státí alebo chodení.

Liečba:

  1. Nosenie kvalitnej obuvi
  2. Pasívna podpora (ortopedické vložky na mieru)
  3. Stimulácia a facilitácia plosky (chôdza na boso v nerovnom teréne -tráva, piesok)
  4. Aktívne cvičenie

Cvičenie na ploché nohy môže byť aj veľmi zábavné. U detí skúšame písať bosou nohou, dvíhať predmety alebo hračky bosou nohou či chodiť po špičkách, pätách a vonkajších hranách nohy. U dospelých v našej klinike využívame rôzne balančné pomôcky ako bosu alebo propriofoot.

Propriofoot je sada 4 doštičiek, ktoré majú na spodnej strane rôzne výstupky. Pomocou dvoch rôznych doštičiek vieme zabezpečiť aktiváciu prednej alebo zadnej časti chodidla, čo sa pri iných balančných pomôckach nedá. Vieme tak ovplyvniť aktiváciu svalov chodidla, členkov, kolien či bedier. Cvičenie na Propriofoote využívame okrem plochých nôh aj po zranení predkolenia, pri nestabilných členkoch alebo pri hallux valgus (vbočený palec)