Guasha

Guasha (guaša) je stará masážna technika vychádzajúca z Tradičnej čínskej medicíny. Gua znamená škrabať a Sha znamená výsev. Guasha sa vykonáva doštičkou z rôznych materiálov (kamene, kov, plast, drevo). Touto doštičkou sa vykonáva škrabanie, po ktorom sa následne objaví výsev. Výsev sa zjavuje predovšetkým na miestach, v ktorých stagnuje znečistená lymfa. Guasha pomáha spriechodniť lymfatický tok, čím podporuje vyplavovanie škodlivín a toxínov, tak isto zvyšuje cirkuláciu krvi, ktorá so sebou prináša živiny a kyslík. Z fyzioterapeutického hľadiska je Gua sha účinná pri uvoľňovaní stuhnutého svalstva a fascií, ako relaxačný, regeneračný ale aj diagnostický prostriedok.

Výsev spôsobený guashou je individuálny, u každého človeka iný. Mizne podľa intenzity sfarbenia a rozsahu od niekoľko hodín, dňa, až po niekoľko dní.

Bankovanie

Bankovaním sa nazýva metóda, ktorej princíp spočíva vo vysatí vzduchu z baniek a v prikladaní baniek s podtlakom k telu s nasledným prekrvením príslušnej oblasti. Metóda sa využívala už v Číne ako súčasť Tradičnej čínskej medicíny ale aj v starovekom Egypte či Grécku. V počiatkoch sa využívali rôzne prírodné banky z hliny, dreva, bambusu alebo kameňa. Dnes je pre banky typický materiál sklo, ale existujú banky už aj z plastu a silikónu. Pri takomto type baniek sa pri odsávaní vzduchu nevyužíva oheň, ale odsávacia pumpa alebo tlak prstov.

Bankovanie môže byť silné, stredné a slabé, v priamo úmernej závislosti od vzniknutého podtlaku. Platí, že pri deťoch a starších, slabých alebo vyčerpaných ľuďoch sa volí nižší podtlak. Intenzita však závisí aj od citlivosti klienta. Ošetrenie by malo byť takmer bezbolestné, no vznikajú po ňom viditeľné modriny rôznej intenzity. Obvykle miznú do jedného týždňa.

Účinky bankovania

Bankovaniu sa prisudzuje silný detoxikačný účinok, posilňuje imunitný systém a lymfatický systém. Prekrvením sa zvyšuje prísun živín do tkanív, tým sa podporuje regenerácia, uvoľňujú sa svalové spazmy. Bankovanie pomáha pri bolestiach chrbtice, hlavy, šije, nôh a ramien. Pri kĺboch navyše stimuluje sekréciu synoviálnej tekutiny,preto  je vhodné aj pri atróznych stavoch či reumatických ochoreniach. Okrem všetkého pôsobí aj na vnútorné orgány, napríklad zvyšuje peristaltiku čriev, celkovo podporuje trávenie a vstrebávanie živín. Pozitívne pôsobí aj na psychiku človeka.

Zásady bankovania

V deň bankovania, dva alebo tri dni po bankovaní je vhodné zvoliť striedmejšiu stravu, navýšiť pitný režim a vyhnúť sa nadmernej fyzickej záťaži. Vhodné je saunovanie, pri ktorom dochádza k  poteniu, a tým k zvýšenému odvádzaniu toxínov prostredníctvom pokožky von z tela.

Kontraindikácie bankovania

Akútna trombóza, poruchy zrážanlivosti krvi, silná menštruácia, oblasť nad kŕčovými žilami, nádorové ochorenia, ťažké stavy pri  srdcových ochoreniach a ochoreniach pečene, kožné deficity, tehotenstvo, kĺby po artritíde, horúčka, hemofília.