GUASHA – BANKOVANIE

Guasha (guaša) je stará masážna technika vychádzajúca z Tradičnej čínskej medicíny. Spočíva v škrabaní doštičkou, po ktorom sa následne objaví výsev. Výsev sa zjavuje predovšetkým na miestach, v ktorých stagnuje znečistená lymfa. Guasha pomáha spriechodniť lymfatický tok, čím podporuje vyplavovanie škodlivín a toxínov, tak isto zvyšuje cirkuláciu krvi, ktorá so sebou prináša živiny a kyslík. Z fyzioterapeutického hľadiska je Gua sha účinná pri uvoľňovaní stuhnutého svalstva a fascií, ako relaxačný, regeneračný ale aj diagnostický prostriedok.
Bankovaním sa nazýva metóda, ktorej princíp spočíva vo vysatí vzduchu z baniek a v prikladaní baniek s podtlakom k telu s nasledným prekrvením príslušnej oblasti. Bankovaniu sa prisudzuje silný detoxikačný účinok, posilňuje imunitný systém a lymfatický systém. Prekrvením sa zvyšuje prísun živín do tkanív, tým sa podporuje regenerácia, uvoľňujú sa svalové spazmy. Bankovanie pomáha pri bolestiach chrbtice, hlavy, šije, nôh a ramien. Pri kĺboch navyše stimuluje sekréciu synoviálnej tekutiny,preto je vhodné aj pri atróznych stavoch či reumatických ochoreniach.
Kontraindikácie Guashe a bankovania
Akútna trombóza, poruchy zrážanlivosti krvi, silná menštruácia, oblasť nad kŕčovými žilami, nádorové ochorenia, ťažké stavy pri srdcových ochoreniach a ochoreniach pečene, kožné deficity, tehotenstvo, kĺby po artritíde, horúčka, hemofília.
Menu